найди свой вуз!
Перезвоните мне
 • osvitamarket
 •  
 • +380635500320
 • +380665382700
 • +380673255796

Почему я выбираю Германию

30.05.2017

Почему я выбираю Германию

Ім’я: Латипов Владислав
Вік: 22 роки
Попередня освіта: Бакалавр «Економічна теорія», Києво-Могилянська Академія
Навчається: Master of Science «Bioeconomy», University of Hohenheim

В цій статті спробую дати відповідь на питання, що найбільше бентежать молодих та гарячих пошукачів бакалаврських та магістерських програм в країнах ЄС. Оскільки наразі отримую ступінь магістра в Німеччині, то і текст буде про навчання саме в цій країні.

 

Чому Німеччина?

Все просто: німецька вища освіта вважається однією з найкращих у світі. Університети поєднують в собі довгу історію класичної вищої освіти та новітні методи навчання. У вас є можливість вивчати як романську лінгвістику, культурологію, економіку, так і когнівістику, аерокосмічну інженерію та аналіз даних.

По-друге, у вас є можливість вчитися англійською мовою. До прикладу, моя магістерська програма в Університеті Хохенхайм з Біо-економіки повністю викладається англійською мовою. Звісно, кількість програм англійською значно менша за німецькою, але найпопулярніші сфери знань, як правило, завжди є.

 

Вартість?

Освіта в Німеччині є відносно дешевою, якщо порівнювати її з більшістю топових закладів Європи та світу загалом. Все це можливо завдяки достатньо високому фінансуванню університетів з боку держави, а також власному самозабезпеченню за рахунок досліджень та наукових розробок. Зазвичай, вартість навчання є в межах від 150 до 500 євро на семестр і покриває всі адміністративні витрати. Часто, зі студентським квитком студенти отримують ще й проїзний квиток на весь громадський транспорт.

Варто зазначити, що більшу частину витрат складатимуть проживання та страховка. Вони оплачуються окремо. Жити можна як в університетських гуртожитках (за наявності вільних місць), так і в приватних помешканнях. Залежно від області (в Німеччині вони називаються «земля») місячна оренда може варіюватися від 150 євро (наприклад у Бранденбурзі чи Саксонії) до 400 і вище (Баварія чи Баден-Вюртемберг).

Страховка обов’язкова для всіх студентів. Ваша страховка з України нікого не цікавить і в Німеччині не визнається. Базовий місячний пакет буде коштувати 60-80 євро. Це базовий набір, який покриває всі витрати в разі термінової необхідності (такі як швидка допомога) або систематичного профілактичного огляду у терапевта. За більше, потрібно доплачувати.

Звісно вам потрібно харчуватися і відпочивати. Зазвичай, студентові вистачає 300-400 євро на місяць, щоб готувати собі вечері та сніданки, обідати в університетській їдальні та іноді подорожувати. Звісно все це варіюється від землі в якій ви вчитеся. До прикладу, Штутгарт в якому я вчуся вважається одним із найдорожчих міст Німеччини і мої витрати зросли, якщо порівнювати із тими, які мав у Берліні.

 

Як обрати університет?

Перш за все, в Німеччині є два типи закладів вищої освіти – університет та вища школа (Hochshule). Багато хто думає, що в вищій школі студентів вчать більшою мірою на практико-орієнтованих програмах, а в університетах панує більш теоретичний і науковий підхід. Настільки чіткого розмежування на сьогоднішній день вже не існує. Тому я можу лише порадити дивитися уважніше на опис самої програми.

У ТОП-100 університетів світу (2016-2017) входять LMU Munich (30-е місце), Heidelberg University (43-е місце), Technical University of Munich (46-е місце), Humboldt University of Berlin (57-е місце ), Free University of Berlin (75-е місце), RWTH Aachen University (78-е місце), Technical University of Berlin (82-е місце), University of Tübingen (91-е місце), University of Freiburg (95 е місце). Якщо важливі рейтинги, то почніть пошук програм в цих вузах. Не забудьте перевірити ранкінг за окремими напрямами і спеціальностями.

Хоча я і вступив до Technical University of Munich, я обрав University of Hohenheim, який не є настільки рейтинговим, хоч і вважається найкращим аграрним університетом Німеччини. Вони були першими, хто запровадив міждисциплінарну програму з Біо-економіки та однойменний дослідницький інститут. Я можу лише порадити більше дивитися на опис програми та відгуки студентів.

 

Які документи вимагає університет?

Стандартний пакет: мотиваційний лист, копія диплому і транскрипту з оцінками, резюме, рекомендаційні листи, мовний сертифікат. Документи надсилаються поштою. Доволі довгий, нудний і недешевий процес, але лише так. Деякі університети надають можливість централізовано подати документи онлайн через портал UniAssist. Сервіс перевіряє документи по формальним вимогам. Далі вони самі відправляють їх до університетів. Раджу подавати заздалегідь, щоб був час дослати документи, яких невистачає. Деякі «творчі» спеціальності мають ще внутрішні університетські екзамени, але про це вже буде вказано на сайті університету.

 

Коли я дізнаюся чи мене прийнято до університету?

Оскільки Німеччині успішно практикує повну університетську автономію, то і дати оголошення результатів всюди різні. Зазвичай результати приходять з середини липня і аж до кінця вересня. Тому не турбуйтеся, якщо дуже довго немає відповіді. Зберігайте спокій і перевіряйте частіше університетський портал.

Це були питання, які я вже чув десятки разів. Далі я хочу розповісти зовсім трошки про те, як найактивніші і найрозумніші з вас можуть отримати фінансування своєї освіти в Німеччині. Мова йдеться про стипендію Німецької служби академічних обмінів або, якщо коротко, DAAD. Саме цей фонд зараз фінансово підтримує моє навчання в Німеччині.

 

Що включає в себе стипендія?

 • щомісячні виплати в розмірі 750 євро
 • виплати на медичне страхування, страхування від нещасних випадків та страхування цивільної відповідальності
 • допомогу на проїзд, якщо ці витрати не беруть на себе організації на батьківщині пошукача або інша сторона
 • одноразову допомогу на навчання

Крім того, за певних передумов можуть надаватися наступні додаткові виплати:

 • допомога на покриття вартості навчання (максимально 500 євро на семестр)
 • щомісячна допомога на оренду житла
 • щомісячні доплати на супроводжуючих членів сім´ї.

Відбір стипендіатів проводить незалежна відбіркова комісія, яка складається з науковців з відповідних спеціальностей. Основними критеріями відбору є:

 • попередні успіхи у навчанні
 • переконливі фахові та особисті мотиви щодо запланованого навчання у Німеччині.

 

Окрім фінансової підтримки, DAAD – це ще й величезна мережа контактів, дослідницьких ініціатив та проектів, обмін ідеями та поглядами, можливість зрозуміти різні культури.